TRAFİK CEZALARI VE TRAFİK CEZALARINA İTİRAZ

En son güncellendiği tarih: 31 Ara 2019

2018 yılı bitmeden trafik cezalarına zam geldi. Ayrıca Şehir içine konulan EDS Elektronik Denetleme Sistemi de herhangi bir kural ihlali gördüğünde otomatik olarak plaka sahibine ceza yazacak. Ayrıca ceza yazma yetkisi sadece trafik polislerine özgü olmaktan çıkıp tüm görevli polis memurları artık ceza yazabilecek. Ayrıca artık en düşük ceza miktarı 235 TL Olarak belirlendi. Hal böyle bu ciddi ceza artışları karşılığında ağır trafik cezalarıyla karşılaşmaktayız. Bazen herhangi bir kural ihlali olmasa bile bu trafik cezalarıyla karşı karşıya kalınmaktadır.TRAFİK CEZAM VAR MI NASIL KONTROL EDERİM?


Trafik cezanız olup olmadığını e devletten, emniyet genel müdürlüğü sitesinden, ptt online sitesinden ya da gelir idaresi başkanlığı sitesinden bilgileri girerek öğrenebilirsiniz.

E-devlet Kapısı

EGM Ceza Sorgula

PTT Ceza Sorgula

GİB Ceza Sorgula


TRAFİK CEZAM VAR NE YAPMALIYIM?


Öncelikle cezanın size tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün içinde cezayı indirimli olarak ödeyebilirsiniz. Cezayı indirimli olarak ödeyip daha sonra mahkemeye itiraz etmek de mümkündür. Trafik cezalarına itiraz Sulh Ceza Mahkemesine yapılmaktadır. Eğer ikamet ettiğiniz yerden başka bir yerde cezai işlem uygulandıysa oturduğunuz yerdeki sulh ceza hakimliği aracılığıyla ceza kesilen yerdeki sulh ceza hakimliğine itiraz etmeniz gerekmektedir.


Sulh Ceza Mahkemesine başvuruda bulunarak hakkınızda uygulanan cezanın haksız olduğunu bildirebilir ve duruma itiraz edebilirsiniz. Sulh Ceza Mahkemesinin kalemine, trafik cezasının ve tebligat kağıdının aslının sizde kalacak şekilde teslim etmelisiniz. Daha sonra herhangi bir duruşmaya gerek duyulmadan, dilekçede yazmış olduklarınıza istinaden karar verilmektedir. Mahkeme sonucu tebligat ile adresinize gönderilecektir. Mahkemenin davayı karara bağlama süresi, mahkemenin yoğunluk durumuna göre değişmektedir.


Hakkınızda uygulanan cezayla ilgili kanunda çok kısıtlı bir süre öngörülmüş olup, haklı olduğunuzu düşünüyorsanız bir an önce bu durum karşısında sulh ceza mahkemesine başvurmanız gerekmektedir. Kapital Hukuk Bürosu uzman avukat kadrosuyla, hemen harekete geçerek müvekkillere gerekli yardımı yapmakta ve trafik cezalarının iptali konusunda yardımcı olmaktadır.


Yazan : Av. Zeynep KARADAŞ

Anahtar kelimeler :

#hukuk

#avukat

#hukukçu

#adalet

#savunma

#iddia

#eşitlik

#hak

#izmir

#izmirbarosu

167 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

0232 335 15 32

Bu internet sitesinde bulunan her türlü hukuki görüş, belge, bilginin tamamı izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu tarafından bilgilendirme ve tanıtım amacıyla, kişisel ve ticari olmayan amaçlarla hazırlanmış ve erişime açılmıştır. Bunların hiçbiri Hukuki Tavsiye niteliğinde olmadığı gibi, en son hukuki durumu da yansıtmayabilir. Bu hukuki görüş, belge ve bilgilerin kullanımı ve kopyalanması izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu tarafından verilecek yazılı izini ile mümkündür. Bu halde bile, ziyaretçiler bu sitedeki hukuki görüş, belge ve bilgilere dayanarak hareket etmemelidirler. Ziyaretçiler bu hukuki görüş, belge ve bilgilerin yanlış olduğunu veya bu hukuki görüş, belge ve bilgilere dayanarak zarara uğradıklarını iddia edemezler. Sitede bulunan hukuki görüş, belge ve bilgilerin kullanımı sonucundan doğabilecek zararların tamamından kullanıcı sorumludur. İzmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu , bu internet sitesinde bulunan hukuki görüş, belge ve bilgilerin içeriğine dayanan üçüncü kişilerin durum ve davranışlarının sonuçlarından sorumluluk kabul etmez. Bu internet sitesinde bulunan hukuki görüş, bilgi ve belgelerin yazılı izinle dahi olsa kullanılması, İzmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu'na yazılı yada elektronik ortamda bilgi ve belge ulaştırılması, izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu  ile Avukat – müvekkil ilişkisi yaratmayacaktır. Bu internet sitesinde kullanılan büro logosu, izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu  tarafından yaratılmış olup, fikri hakları izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu 'na aittir. Logonun herhangi bir şekilde kopyalanması ve kullanılması bu hakların ihlali anlamına gelir ve kesinlikle yasaktır.Bu internet sitesine herhangi bir şekilde bağlantı yaratmak, izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu 'nun yazılı onayı olmadıkça yasaktır. Bu siteyi ziyaret edenler, yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır.