MÜLTECİLERİN TÜRKİYE’DE ÇALIŞMA İZNİ

En son güncellendiği tarih: 31 Ara 2019

6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu 17. maddesinde ve Yabacılar ve Uluslararası Koruma Kanununda Uluslararası Koruma Başvurusu Yapan veya Uluslararası Koruma statüsü alan yabancıların çalışma izinleri düzenlenmiştir. Buna göre çalışma izni başvurusu, uluslararası koruma başvurusu tarihinden altı ay sonra yapılabilir.


Öncelikle söylemek gerekir ki, başvuru sahibinin Çalışma İznine sahip olması, kişiye Türkiye’de mutlak kalış hakkı sağlamayacaktır.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?


Başvurular, İşveren tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına yapılır ancak İçişleri Bakanlığının olumlu görüş bildirmesi öncelikli şarttır.


Başvuru sahibi veya şartlı mülteci statüsü sahibi kişinin geçerli çalışma izninin olması, yalnız o işveren yanında çalışma hakkı verir. Bu durumda çalışma izni kişiye farklı bir işveren yanında veya bağımsız olarak çalışma izni başvurusu yapma hakkı vermez.


Belirli bir ilde ikamet etme yükümlülüğü getirilen başvuru sahibi ve şartlı mültecinin, bu il sınırları dışında çalışma izni almak için yaptığı başvurular, İçişleri Bakanlığının görüşü alınarak sonuçlandırılır.


Başvurular e-devlet üzerinden (www.turkiye.gov.tr veya www.calismaizni.gov.tr online olarak), elektronik imza ile yapılır. Başvurucu veya vekilinin veya bağımsız veya süresiz çalışma izni talep eden yabancı şahsın elektronik tebligata elverişli KEP adresinin bulunması zorunludur. E-imza veya KEP adresinin olmaması halinde başvuru reddedilecektir.


Aşağıdaki çalışma izin belgesi, başvurunun onaylanması halinde kişinin çalışacağı adrese yollanmaktadır.
Kapital Hukuk Bürosu, İzmir'de geçici hukuki koruma altında olanlar, şartlı mülteciler, ikincil koruma altındaki kişiler, yabancılar ve mültecilere çalışma izni ve diğer hususlarda hukuki destek sağlamaktadır.


Anahtar kelimeler :

#hukuk

#avukat

#hukukçu

#adalet

#savunma

#iddia

#eşitlik

#hak

#izmir

#izmirbarosu


Yazan : Av. Zeynep KARADAŞ

TEL: +90232 335 16 35

https://www.kapitalhukuk.net/
92 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

0232 335 15 32

Bu internet sitesinde bulunan her türlü hukuki görüş, belge, bilginin tamamı izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu tarafından bilgilendirme ve tanıtım amacıyla, kişisel ve ticari olmayan amaçlarla hazırlanmış ve erişime açılmıştır. Bunların hiçbiri Hukuki Tavsiye niteliğinde olmadığı gibi, en son hukuki durumu da yansıtmayabilir. Bu hukuki görüş, belge ve bilgilerin kullanımı ve kopyalanması izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu tarafından verilecek yazılı izini ile mümkündür. Bu halde bile, ziyaretçiler bu sitedeki hukuki görüş, belge ve bilgilere dayanarak hareket etmemelidirler. Ziyaretçiler bu hukuki görüş, belge ve bilgilerin yanlış olduğunu veya bu hukuki görüş, belge ve bilgilere dayanarak zarara uğradıklarını iddia edemezler. Sitede bulunan hukuki görüş, belge ve bilgilerin kullanımı sonucundan doğabilecek zararların tamamından kullanıcı sorumludur. İzmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu , bu internet sitesinde bulunan hukuki görüş, belge ve bilgilerin içeriğine dayanan üçüncü kişilerin durum ve davranışlarının sonuçlarından sorumluluk kabul etmez. Bu internet sitesinde bulunan hukuki görüş, bilgi ve belgelerin yazılı izinle dahi olsa kullanılması, İzmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu'na yazılı yada elektronik ortamda bilgi ve belge ulaştırılması, izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu  ile Avukat – müvekkil ilişkisi yaratmayacaktır. Bu internet sitesinde kullanılan büro logosu, izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu  tarafından yaratılmış olup, fikri hakları izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu 'na aittir. Logonun herhangi bir şekilde kopyalanması ve kullanılması bu hakların ihlali anlamına gelir ve kesinlikle yasaktır.Bu internet sitesine herhangi bir şekilde bağlantı yaratmak, izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu 'nun yazılı onayı olmadıkça yasaktır. Bu siteyi ziyaret edenler, yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır.