• Av.Harun Ümit Eren

“KONUT SİGORTASI” VEYA “KONUT PAKET SİGORTASI” GİBİ HAKSIZ KESİNTİLERİ GERİ ALABİLİRSİNİZ!

En son güncellendiği tarih: 25 Mar 2020


Ev sahibi olma her yaştan ve her kesimden vatandaşın ortak hayalidir. Ekonomik şartlar dolayısıyla sadece biriktirilen paralar ile neredeyse imkansız hale gelen bu hayale konut kredileri ile ulaşmak mümkün.  Fakat şahıslar konut kredisi çekerken çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadır. Kredİ çekerek ev sahibi olmak isteyenlerin karşılaştığı en büyük sorunlardan biri de kredi sözleşmesinde yer alan sayfalar dolusu şartlar ve şartların okunamayacak derecede küçük puntolarla yazılmasıdır. Ev sahibi olma hayaliyle krediyi en kısa zamanda çekmek isteyen vatandaş da söz konusu hükümlerin neredeyse hiçbirini okumamakta veya daha doğru tabirle okuyamamaktadır. Bu durumu bilen ve durumdan faydalanmak isteyen bazı kredi kuruluşları da kredi sözleşmesine kendi yararına fakat kredi çeken şahsa zarar verebilecek nitelikteki hükümleri eklemektedir. ,


Kredi  kuruluşları tarafından, müşteriden kredi ödemesi dışında çeşitli isimler altında kesintiler yapılmaktadır. Bunlardan en sık karşılaşılanları yaptırılması zorunlu olmayan konut sigortası veya daha bilinen ismiyle konut paket sigortası, ferdi kaza sigortası, can kurtaran sigortası veya kredi tahsis ücreti örnek verilebilir. Daha birçok örnekle uzatılabilecek bu liste, kredi sözleşmesine küçük puntolarla dahil edilmektedir. Kredi sözleşmesi imzaladığını düşünen vatandaşlar, aynı zamanda bu kesintilere rıza gösterdiklerinin farkında bile olamamaktadır. Ancak hesap dökümlerine baktıklarında konut paket sigortası, ferdi kaza sigortası gibi adlar altında kesintiler yapıldığını fark etmektedirler. Akabinde, kesinti yapılan bu tutarları geri almak isteyen vatandaşlar hukuki yola başvurmak istemekte fakat masrafların daha da katlanacağı ve herhangi bir sonuç elde edemeyeceklerini düşünmeleri sebebiyle haklarını aramaktan vazgeçmektedir.


Fakat hukuki yola başvurularak yaşanan hak kayıpları önlenebilmektedir. Örnek vermek gerekirse, aynı mağduriyetleri yaşayan müvekkillerimizle gerekli hukuki yollara başvurulmuş ve sonucunda kredi sözleşmesinde şart koşulan sigortalara ilişkin haksız bir şekilde tahsil edilen bedeller geri alınmıştır. Aynı mağduriyeti yaşayan diğer vatandaşlar da bu alanda uzman bir avukata danışarak ödediği bedeli geri alabilecektir.

14 görüntüleme0 yorum

0232 335 15 32

Bu internet sitesinde bulunan her türlü hukuki görüş, belge, bilginin tamamı izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu tarafından bilgilendirme ve tanıtım amacıyla, kişisel ve ticari olmayan amaçlarla hazırlanmış ve erişime açılmıştır. Bunların hiçbiri Hukuki Tavsiye niteliğinde olmadığı gibi, en son hukuki durumu da yansıtmayabilir. Bu hukuki görüş, belge ve bilgilerin kullanımı ve kopyalanması izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu tarafından verilecek yazılı izini ile mümkündür. Bu halde bile, ziyaretçiler bu sitedeki hukuki görüş, belge ve bilgilere dayanarak hareket etmemelidirler. Ziyaretçiler bu hukuki görüş, belge ve bilgilerin yanlış olduğunu veya bu hukuki görüş, belge ve bilgilere dayanarak zarara uğradıklarını iddia edemezler. Sitede bulunan hukuki görüş, belge ve bilgilerin kullanımı sonucundan doğabilecek zararların tamamından kullanıcı sorumludur. İzmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu , bu internet sitesinde bulunan hukuki görüş, belge ve bilgilerin içeriğine dayanan üçüncü kişilerin durum ve davranışlarının sonuçlarından sorumluluk kabul etmez. Bu internet sitesinde bulunan hukuki görüş, bilgi ve belgelerin yazılı izinle dahi olsa kullanılması, İzmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu'na yazılı yada elektronik ortamda bilgi ve belge ulaştırılması, izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu  ile Avukat – müvekkil ilişkisi yaratmayacaktır. Bu internet sitesinde kullanılan büro logosu, izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu  tarafından yaratılmış olup, fikri hakları izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu 'na aittir. Logonun herhangi bir şekilde kopyalanması ve kullanılması bu hakların ihlali anlamına gelir ve kesinlikle yasaktır.Bu internet sitesine herhangi bir şekilde bağlantı yaratmak, izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu 'nun yazılı onayı olmadıkça yasaktır. Bu siteyi ziyaret edenler, yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır.