Kiracının Deprem Gibi Mücbir Sebeplere Dayanarak Taşınmazı Erken Tahliye Etme Hakkı

KİRACI MÜCBİR SEBEPLERE DAYANARAK KİRALANAN TAŞINMAZI ERKEN TAHLİYE EDEBİLİR Mİ?
Bir taşınmazı kiralayan kişi mücbir sebeplere dayanarak erken tahliye isteminde bulunabilir. Kanun koyucu gerekli hükümler doğrultusunda bu imkanı tanımıştır.

Kiralık bir ev bakarken genelde yaşam şekillerimizi ve gelecek planlarımızı

deprem kira tahliye

, ekonomik durumlarımızı ele alarak değerlendirerek kendimize en uygun olanı bulmaya çalışırız. Bulduğumuzda da kiraya veren ile bir kira sözleşmesi imzalarız.

Kira sözleşmesi gerekli kanun hükmü uyarınca tanım olarak “Kiraya verenin, bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.”

Bazen kendimize uygun olarak bulduğumuz evden çıkmak isteriz eğer bu olağan hayatın akışına uygun bir istek ise kiracı olarak kiralanandan tahliye istemi olağan fesih sebeplerine dayanılabilecektir.

Ancak bazen hayatın olağan akışına uygun olmayan durumlarla karşı karşıya kalırız böyle durumlarda kiralanan taşınmazı tahliye etmek ve en az zararla bunu yapmak isteriz. Bu istem için kanun koyucu kira sözleşmesinin önemli sebeplerle olağanüstü feshini öngörmüştür.


Kira Sözleşmesinin Önemli Sebeplerle Olağanüstü Feshi (TBK m.331)


Borçlar Kanunu m.331 uyarınca “Taraflardan her biri, kira ilişkisinin devamını kendisi için çekilmez hâle getiren önemli sebeplerin varlığı durumunda, sözleşmeyi yasal fesih bildirim süresine uyarak her zaman feshedebilir.” demektedir.


NEDİR ÖNEMLİ SEBEPLER VE KİRA SÖZLEŞMESİNE ETKİSİ?Önemli sebeplerin ne olduğunu kanun koyucu açıkça belirtmemiş olsa da burada anlaşılması gereken öngörülmesi mümkün olmayan durumlardır. Önceden öngörülemeyen bazı sebeplerin ortaya çıkmasıyla kira sözleşmesinin temelinin çökmüş y


a da artık devamının taraflardan beklenemeyecek ölçüde değişikliğe uğramış olması gerekmektedir.

Bu durumlar geçmiş Yargıtay kararları ışığında savaş hali, ekonomik kriz, deprem gibi öngörülmesi mümkün olmayan örnekler verilebilir. Bu tip durumlar ve daha fazlası somut olaylara göre çeşitlilik gösterilebilecektir.


FESİH BİLDİRİMİ VE SÜRESİ


Olağanüstü fesih demek derhal feshi maalesef beraberinde getirmez bunun içinde yasal fesih bildirim sürelerine uymak gerekecektir.

Kira sözleşmesinin bildirim ile sonlanması için fesih bildirim süresine uyarak yapılan bildirimin karşı tarafa ulaşmasından 3 ay sonra kira sözleşmesi sona erecektir.

Yargıtay kararı: 6. Hukuk Dairesi 2015/7564 E. , 2015/11172 K


Deprem ve benzeri mücbir sebepler ile taşınmazın tahliyesi veya kira bedelinin uyarlanması ile ilgili detaylı bilgilendirme için bu konudaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.


Bizler de tam da bu sebepten, İzmir Kapital Hukuk ve Danışmanlık olarak; İzmir ve çevre illerde, borçlar hukuku alanında, hukuki sorun ve çözümü, uyuşmazlık konularında danışmanlık ve temsil faaliyetleri gibi yargı ihtiyaçlarınızda danışabileceğiniz merciler olarak buradayız. Kapital Hukuk Büromuz ile bu ve benzeri birçok dava konusunda detaylı bilgiye ana sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Merak ettiğiniz geri kalan birçok konuda ise Kapital Hukuk Bürosu İletişim bilgilerinden birini tercih ederek bizlere danışabilirsiniz.

Av. Harun Ümit ERENHukuk büromuz iletişim sayfası için tıklayınız199 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

0232 335 15 32

Bu internet sitesinde bulunan her türlü hukuki görüş, belge, bilginin tamamı izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu tarafından bilgilendirme ve tanıtım amacıyla, kişisel ve ticari olmayan amaçlarla hazırlanmış ve erişime açılmıştır. Bunların hiçbiri Hukuki Tavsiye niteliğinde olmadığı gibi, en son hukuki durumu da yansıtmayabilir. Bu hukuki görüş, belge ve bilgilerin kullanımı ve kopyalanması izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu tarafından verilecek yazılı izini ile mümkündür. Bu halde bile, ziyaretçiler bu sitedeki hukuki görüş, belge ve bilgilere dayanarak hareket etmemelidirler. Ziyaretçiler bu hukuki görüş, belge ve bilgilerin yanlış olduğunu veya bu hukuki görüş, belge ve bilgilere dayanarak zarara uğradıklarını iddia edemezler. Sitede bulunan hukuki görüş, belge ve bilgilerin kullanımı sonucundan doğabilecek zararların tamamından kullanıcı sorumludur. İzmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu , bu internet sitesinde bulunan hukuki görüş, belge ve bilgilerin içeriğine dayanan üçüncü kişilerin durum ve davranışlarının sonuçlarından sorumluluk kabul etmez. Bu internet sitesinde bulunan hukuki görüş, bilgi ve belgelerin yazılı izinle dahi olsa kullanılması, İzmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu'na yazılı yada elektronik ortamda bilgi ve belge ulaştırılması, izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu  ile Avukat – müvekkil ilişkisi yaratmayacaktır. Bu internet sitesinde kullanılan büro logosu, izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu  tarafından yaratılmış olup, fikri hakları izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu 'na aittir. Logonun herhangi bir şekilde kopyalanması ve kullanılması bu hakların ihlali anlamına gelir ve kesinlikle yasaktır.Bu internet sitesine herhangi bir şekilde bağlantı yaratmak, izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu 'nun yazılı onayı olmadıkça yasaktır. Bu siteyi ziyaret edenler, yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır.