İCRA MEMURU EVİMDE NEYİ HACZEDEBİLİR, NEYİ HACZEDEMEZ?

En son güncellendiği tarih: 31 Ara 2019

HACZEDİLEMEYEN MALLAR


Haciz işlemi, bir borçlunun, ödenemeyen borçlarına istinaden alacaklı tarafından icra daireleri aracılı ile başlatmış olduğu icra takibi neticesinde, sahip olduğu mal varlıklarına el konulmasıdır. Haczedilen mallar icra dairesi tarafından açık arttırma usulü ile satışa sunulur ve elde edilen gelir ile borç kapatılır. İcra takibi başlatılmış olan bir borç ödenmez ise bu durumda icra dairesi tarafından haciz işlemleri başlatılır.

Ancak alacaklıya verilen haciz hakkı, borçlunun tüm mal varlığının haciz edilebileceği anlamına gelmemektedir. Borçlunun temel yaşantısını minimumda olsa bile devam ettirebileceği şartları sağlayan unsurlar haczedilemez.


Eğer herhangi borca karşılık tarafınıza icra takibi başlatılır ve haciz haiz olur ise, bu vakit kaybetmeden ya borcu ödemeli, ya da taksitlendirme yapılarak bir plana bağlamalısınız.

Haczedilemeyen mallar nelerdir?


Devlet tarafından devredilmesi yasaklanmış hak ve varlıklar haczedilemez. Örneğin; Anne babanın, çocuğun malları üzerindeki kullanma hakkı, Aileye ait konut (konut değeri eğer ailenin daha uygun fiyata yaşayabileceği bir ev var ve onun değerinden fazla ise haczedilebilir ve ardaki fark aileye geri verilir), yaşlılık aylığı, yetim maaşı..(onayı yoksa) vb.

Evin geçimini sürdürmek için gerekli olan çamaşır makinesi, buz dolabı, bulaşık makinesi, küçük mutfak aletleri, mutfak malzemeleri (beyaz eşya birden fazla var ise fazla olan kısmı haczedilebilir)

Borçlunun elbiseleri, iş kıyafetleri, yatak takımları,

Borçlu kişinin mesleğini yapması için gerekli alet, kıyafet, ekipmanlar, (Borçlu nakliyeci ise taksi, minibüs, kamyonet gibi araçlar mesleğin devamı için zaruri ihtiyaç görülmediğinden haczedilebilir)

Borçlu çiftçi ise, kendisi ve ailesinin geçimini sağlayan arazi, hayvanlar, iş makineler, ziraat aletleri.Ailenin geçimini sağlayan hayvan, yem ve barınaklar,Borçlunun yiyecek ve yakacakları, çiftçi ise tohumu,

Askeriye ve Zabıtadan malulen emekli olanların maaşları,(onayı yoksa)

SGK emekli aylıkları,(onayı yoksa)

Doğum yardımı ödeneği ve ölüm yardımı ödeneği,işsizlik maaşı,Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen burs, kredi ve yardımlar,Bireysel emeklilik sistemindeki birikimler,


Haczedilebilen mallar nelerdir?


Yukarıda sayılı mallar dışında kalan neredeyse tüm mallar haczedilebilir. Burada temel olarak bakılan nokta, kişinin sahip olduğu mal, hayatını devam ettirebilmesi için gerekli ve şart olan bir mal mı, yoksa olmazsa da olur denilebilecek bir mal mı?


Lüks şeklinde de tanımlanabilen bu tarz varlıklar haczedilebilir. Örneğin, araba, ev (kısmi olarak), arazi, televizyon, seti, saat, tablo, sanat eserleri, telif hakları, takı vb.


Eğer herhangi borca karşılık tarafınıza icra takibi başlatılır ve haciz haiz olur ise, bu vakit kaybetmeden ya borcu ödemeli, ya da taksitlendirme yapılarak bir plana bağlamalısınız.

İzmir'de uzman ve güçlü bir avukat kadrosuyla Kapital Hukuk Bürosu, alacaklı vekili olarak tahsilatı en hızlı şekilde gerçekleştirir ve müvekkillerin alacağına hızlı bir şekilde ulaşmasına yardımcı olur.


Yazan: Stj. Av. Burak CAN

Danışman: Av. Zeynep KARADAŞ

Anahtar kelimeler :

#hukuk

#avukat

#hukukçu

#adalet

#savunma

#iddia

#eşitlik

#hak

#izmir

#izmirbarosu1,181 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

0232 335 15 32

Bu internet sitesinde bulunan her türlü hukuki görüş, belge, bilginin tamamı izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu tarafından bilgilendirme ve tanıtım amacıyla, kişisel ve ticari olmayan amaçlarla hazırlanmış ve erişime açılmıştır. Bunların hiçbiri Hukuki Tavsiye niteliğinde olmadığı gibi, en son hukuki durumu da yansıtmayabilir. Bu hukuki görüş, belge ve bilgilerin kullanımı ve kopyalanması izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu tarafından verilecek yazılı izini ile mümkündür. Bu halde bile, ziyaretçiler bu sitedeki hukuki görüş, belge ve bilgilere dayanarak hareket etmemelidirler. Ziyaretçiler bu hukuki görüş, belge ve bilgilerin yanlış olduğunu veya bu hukuki görüş, belge ve bilgilere dayanarak zarara uğradıklarını iddia edemezler. Sitede bulunan hukuki görüş, belge ve bilgilerin kullanımı sonucundan doğabilecek zararların tamamından kullanıcı sorumludur. İzmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu , bu internet sitesinde bulunan hukuki görüş, belge ve bilgilerin içeriğine dayanan üçüncü kişilerin durum ve davranışlarının sonuçlarından sorumluluk kabul etmez. Bu internet sitesinde bulunan hukuki görüş, bilgi ve belgelerin yazılı izinle dahi olsa kullanılması, İzmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu'na yazılı yada elektronik ortamda bilgi ve belge ulaştırılması, izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu  ile Avukat – müvekkil ilişkisi yaratmayacaktır. Bu internet sitesinde kullanılan büro logosu, izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu  tarafından yaratılmış olup, fikri hakları izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu 'na aittir. Logonun herhangi bir şekilde kopyalanması ve kullanılması bu hakların ihlali anlamına gelir ve kesinlikle yasaktır.Bu internet sitesine herhangi bir şekilde bağlantı yaratmak, izmir avukat KAPİTAL HUKUK Bürosu 'nun yazılı onayı olmadıkça yasaktır. Bu siteyi ziyaret edenler, yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır.